KOLEJNA LEKCJA HISTORII Z PANIĄ DANUTĄ JURKOWSKĄ

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 kwietnia 2022

Na początku listopada w klasach ósmych odbył się, przeprowadzony przez panią Danutę Jurkowską, cykl lekcji historycznych zatytułowanych “Młodzi ‘44”. Uczniowie klasy 8f z wielkim zainteresowaniem wysłuchali prelekcji oraz obejrzeli fragmenty filmów prezentujące sylwetki naszych bohaterów narodowych. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, pani Jurkowska zaplanowała specjalnie dla nich kolejne zajęcia, podczas których skupiła się przede wszystkim na działalności żołnierzy podziemia.

Pod koniec 1941 roku kontrwywiad Związku Walki Zbrojnej rozpoczął tworzenie oddziału eliminującego najniebezpieczniejszych niemieckich konfidentów. W jego najważniejszych akcjach uczestniczyli, pochodzący z podwarszawskiej Góry Kalwarii, czterej bracia Bąkowie: Hipolit “Sosna”, Bolesław “Szlak”, Leon “Doktur”i Stanisław “Burza”. Piąty z braci- Edward Bąk- zginął w wojnie obronnej, zamordowany przez Niemców w jednym ze szpitali. Pozostali, jako żołnierze rezerwy lub ochotnicy bronili Warszawy we wrześniu 1939 roku, zaś po kapitulacji nie poszli do niewoli, ale niemal natychmiast włączyli się do walki konspiracyjnej.

Jedną z najbardziej spektakularnych operacji przeprowadzonych przez oddział bojowy kontrwywiadu Armii Krajowej była akcja “Za Kotarą”. Odbyła się ona w samym centrum Warszawy, w lokalu chętnie odwiedzanym przez Niemców. Wykonano wówczas wyrok na Józefie Staszauerze, oficerze działającym w strukturach Komendy Głównej Armii Krajowej, który okazał się być szpiclem gestapo.

Szczególną kartę historii polskiego podziemia zapisały kobiety, które były nie tylko łączniczkami i sanitariuszkami, ale uczestniczyły również w akcjach likwidowania zdrajców i agentów gestapo. Mówiło się o nich “piękne i niebezpieczne”, zaś niekwestionowaną bohaterką oddziału “Wapiennik” specjalizującego się w wykonywaniu wyroków na zdrajcach była między innymi Izabela Horodecka “Teresa”.

Uczniowie w ogromnym skupieniu wysłuchali opowieści pani Jurkowskiej. Czasu jak zwykle było zbyt mało, aby wyczerpać tak szeroki temat, dlatego szczególnie zainteresowanym tą problematyką polecamy lekturę książki Juliusza Kuleszy pt.:

“Bohaterowie dwóch miast”. Według recenzji pani Jurkowskiej, czyta się ją jednym tchem, prawie tak jak kryminał.

Małgorzata Jagodzińska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie